Zapisz się do newslettera,
aby otrzymywać najważniejsze informacje.
Jaroszowice – wieś położona jest nad rzeką Skawą, u podnóża Jaroszowickiej Góry.
Historia Jaroszowic sięga początków XIV w., kiedy w 1317 r. wieś została lokowana przez księcia Władysława Oświęcimskiego. W XV w. Jaroszowice nabyte od książąt oświęcimskich przez Władysława Warneńczyka, włączone zostały do starostwa barwałdzkiego.
Rzeka Skawa dzieli wieś na dwie części: prawobrzeżną (z kościołem) i lewobrzeżny przysiółek o nazwie Zbywaczówka, będące oddzielnymi sołectwami. Układ osadniczy tworzy zwarta zabudowa wielodrożnicy, stanowiącej główną osadę, z dominantą w postaci bryły kościoła. Zabytkową zabudowę tworzy kościół p.w. św. Izydora budowany w latach 1860 – 61, liczne murowane kaplice i drewniany dom z XIX wieku. Istnieją również stanowiska archeologiczne dokumentujące ślady osadnictwa od neolitu do średniowiecza. Zachodnią granicę Jaroszowic wyznacza dolina rzeki Skawy, większą część powierzchni sołectwa zajmuje zalesiona Jaroszowicka Góra (545 m n.p.m.) – jedyny fragment Beskidu Małego położony na wschód od Skawy.
Zobacz również:
http://jaroszowice.aidg.pl/
http://www.ospjaroszowice.npx.pl/news.php
"Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Operacja jest współfinansowana ze Środków Unii Europejskiej w ramach działania: "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER w ramach poddziałania: "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Cel operacji: Sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji. Przewidywane wyniki operacji: Finansowy postęp we wdrażaniu LSR. Instytucja Zarzadzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.