Inwałd

Inwałd – wieś położona jest malowniczo u podnóża Ostrego Wierchu i Wapienicy na wysokości 320-350 m n.p.m. Leży na wschód od miasta Andrychowa, przy drodze krajowej nr 52, w zlewni strumienia Stawki.
Z 1318 roku pochodzą pierwsze historyczne wzmianki o osadzie. Mieszkańcy żyli z tkactwa (działała tu samodzielna filia andrychowskiego cechu). Miejscowość posiada zwarty typ zabudowy mieszkalnej i usługowej, skupionej w części centralnej obszaru wsi wokół historycznego „nawsia”, od którego prostopadle biegną zasadnicze linie podziałów własnościowych i drogi dojazdowe do pól.
W ostatnich latach niewątpliwy rozgłos przyniosły Inwałdowi dwa znakomite obiekty turystyczne; Park Miniatur „Świat Marzeń” oraz Park Rozrywki Dinolandia. Ściągają one niezliczone rzesze turystów, którzy mogą w jednym miejscu zobaczyć miniatury: Big Bena, Zamku Sułkowskiego, Posągu Chrystusa z Rio de Janeiro, Zamku w Będzinie, Krzywej Wieży w Pizie, Placu św. Piotra. W Parku Rozrywki DINOLANDIA czeka na turystów ponad 50 różnych prehistorycznych stworzeń oraz ścieżki do minigolfa, ściana wspinaczkowa, trasy zjazdów tyrolskich i wiele innych atrakcji.

Skip to content